Na postaji Vostok u utorak je temperatura porasla na minus 34,2 stupnja, najviše u povijesti redovitih motrenja.
Ruski znanstvenici postavili su novi temperaturni rekord na stanici Vostok u središnjoj Antarktici, nakon što je temperatura u utorak porasla na minus 34,2 stupnja, objavila je tiskovna služba Instituta za istraživanje Arktika i Antarktika.
U izvješću se ističe da je to maksimalna vrijednost temperature za zimsko razdoblje (na južnoj hemisferi) u povijesti promatranja, javlja Tanjug pozivajući se na RIA Novosti.
“Znanstvenici Istraživačkog instituta za Arktik i Antarktik zabilježili su maksimalnu zimsku temperaturu u cijeloj povijesti redovitih promatranja na najhladnijoj točki na Zemlji, na postaji Vostok u središnjoj Antarktici. Dana 6. kolovoza 2024. godine termometar je pokazivao minus 34,2 stupnja”, navodi se u izvješću.
Srpanj i kolovoz su najhladniji mjeseci na Antarktici
Dan kasnije, u srijedu, temperatura na stanici Vostok pala je na minus 48,8 stupnjeva, dodaje se u priopćenju.
Srpanj i kolovoz u središnjoj Antarktici su najhladniji mjeseci u godini. Prosječna višegodišnja temperatura u Vostoku u srpnju iznosi minus 66,6 stupnjeva, dok je u kolovozu 67,6 stupnjeva ispod nule.
Postaja Vostok jedina je kopnena ruska postaja na Antarktici koja radi tijekom cijele godine, a u srpnju 1983. godine tamo je zabilježena apsolutna minimalna temperatura na planeti – minus 89,2 stupnja.

