Sve je užurbano i svi od jutra do večeri samo jure i pokušavaju uspješno odraditi sve obveze u životu. Posebno je ženama vrlo zahtjevno u svakodnevici koja je ispunjena poslom i obiteljskim obvezama. Opak još uvijek veliki dio obiteljskih obveza izvršavaju žene i onda vrlo teško pronalaze vrijeme za sebe i svoje hobije, možda čak nemaju vremena za ono najvažnije, samo malo mira u danu.
No možda je moguće ipak smireno ući u dan i imati nešto vremena za sebe. Rješenje je jednostavno – rano ustajanje. Možda ste već razmišljali o tome kako trebate budilicu naviti ranije i imati više vremena za sebe. Sigurno je da će se sljedeće stvari poboljšati promjenom sata buđenja.
Više vremena za sebe
Živite s dugim ljudima, svejedno jesu li mali ili veliki? Upravo ranije buđenje bi vam moglo stvoriti prijeko potrebno vrijeme mira odnosno vrijeme za sebe. Bez obzira kako ćete provoditi to vrijeme, vrlo je važno da ga ostvarite; možda ćete polako ispijati kavu i listati novine ili ćete samo sjediti u tišini kako biste se pripremili za užurbani dan ispred sebe i bila opušteni.
Više vremena za vježbanje
Naravno ovo vrijedi za ljude kojima je vježbanje važno, ali možda upravo više vremena za sebe kod nekih stvori dobru odluku o vježbanju. Vježbanje odmah nakon buđenja rješava puno stvari, manja je mogućnost da se preskoči trening zbog obveza ili umora. No ima još jedna važna stvar koja može ići u prilog odluci da se počne vježbati ujutro: tjelovježba pokreće val endorfina koji stvaraju dobro raspoloženje, smanjuje stres i tjeskobu te povećava razinu energije, piše Healthline.com.
Više vremena za obavljanje stvari
Sigurno ste barem svaki drugi dan poželjeli – da dan bar ima više sati. Uvijek je potrebno nešto obaviti, ponekad se sve zakomplicira i za mnoge situacije je potrebno više vremena. No ova želja se čak lako može ispuniti ako alarm navijete sat ili dva ranije nego inače. No to ne znači da morate onda sve vrijeme ispuniti radom, ali ćete opet imati više vremena za sebe i obavljanje onog što treba ili ono što inače ne biste stigli učiniti.
Kvalitetniji san
Istraživanja pokazuju da ljudi koji se ranije bude obično idu i ranije na spavanje, a to znači i da imaju kvalitetniji san. Dovoljno sna poboljšat će raspoloženje, koncentraciju, smanjiti vjerojatnost za razvoj pretilosti i drugih kroničnih bolesti. Treba naglasiti da izostanak kvalitetnog sna povećava rizik od razvoja visokog krvnog tlaka, bolesti srca i dijabetes, a može ostaviti i negativne posljedice na libido. Kvalitetniji san odnosno raniji odlazak i buđenje će općenito podići razinu energije, ali će povoljno utjecati na zdravlje kože jer će izgledati svježije.
Kako promijeniti navike i početi se buditi ranije?
Ako želite biti jedan od ranoranioca, pročitajte sljedeće savjete:
Postupno mijenjajte vrijeme buđenja: kroz tjedan dana, svaki dan postavi alarm 15 minuta ranije i postupno pomakni vrijeme buđenja do željenog. Važno je i ranije ići na spavanje kako bi se izbjegao umor.
Motivacija je važna: rano buđenje ne bi trebalo biti nešto kao stroga obveza jer će se onda biti teže ranije buditi. Pronađite motivaciju u tome što ćete vrijeme dobiveno zbog ranog buđenja koristiti za nešto što vas čini sretnijim.
Odmah ustanite iz kreveta: zadržavanje u krevetu nakon buđenja može dovesti u iskušenje i poremetiti planove. Stoga je važno odmah napustiti krevet i spavaću sobu kako bi se ostalo kod ispunjavanja planova.
Izbjegavanje ekrana prije spavanja: plavo svjetlo treba izbjegavati 2 do 3 sata prije spavanja kako bi se lakše utonulo u san. To znači da je najbolje rano isključiti sve ekrane.