Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) pokušali su sinoć u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu uhititi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, potvrđeno je za BHRT iz SIPA-e.
Mogu potvrditi da su pripadnici SIPA-e bili u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, vezano za postupanje po naredbi Suda BiH u vezi kaznenog djela Neizvršavanje odluke Ustavnog Suda Bosne i Hercegovine, kazala je za BHRT Jelena Miovčić, glasnogovornica SIPA-e.
Agenti SIPA-e u akciju su krenuli nakon što je Dodik stigao u Istočno Sarajevo na sastanak u Administrativni centar RS-a, prenosi Nova.rs
Radio-televizija RS objavila je da su tri inspektora SIPA-e pokušala ući u Administrativni centar RS-a da bi Dodiku uručila uhidbeni nalog, no u tome ih je spriječila policija RS-a, kao i pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice koji su mu u pratnji.
Oglasio se Dodik
“Ovo je Republika Srpska, a SIPA je prekršila zakon. Osjećam se dobro i sigurno. Nemam namjeru napustiti ovaj objekt pod pritiskom”, rekao je Dodik na konferenciji za medije u Administrativnom centru RS-a u Istočnom Sarajevu.
“Ovo nije teritorij gdje se provodi vlast BiH”, rekao je Dodik i istaknuo da SIPA ništa ne može. Dodao je da su oni koji misle da mogu prestrašiti pripadnike policije RS-a najobičnije budale: “Vlast je u RS-u, a ne na nivou BiH. Mi smo rekli da SIPA ne može djelovati na teritoriju RS-a.”
Izvor: RTVHB/RTRS/Nova.rs

