Ruski predsjednik Vladimir Putin će u četvrtak u svom rodnom gradu Sankt Peterburgu biti domaćin samita šefova afričkih država, čiji se kontinent suočava s posljedicama povlačenja Moskve iz sporazuma o izvozu ukrajinskog žita.
Putin, koji je izoliran na međunarodnoj pozornici otkako je započeo invaziju na Ukrajinu, i dalje uživa podršku u nekoliko afričkih zemalja.“Važno je da je naša suradnja s Afrikom u proteklim godinama dosegla novu razinu. Namjeravamo je dalje razvijati”, poručio je Putin u pozdravnom pismu sudionicima samita.
Sedamnaest afričkih šefova država, uključujući južnoafričkog predsjednika Cyrila Ramaphosu, sudjelovat će na rusko-afričkom samitu u četvrtak i petak.Kremlj je optužio zapadne zemlje za pokušaj sprečavanja afričkih država da sudjeluju na samitu, drugom takve vrste. Prvi je održan 2019. u Sočiju na jugu Rusije.
Očekuje se da će Putin na marginama skupa imati bilateralne razgovore sa svojim kolegama te da će se obratiti sudionicima na plenarnoj sjednici.Govor će biti o njegovoj viziji rusko-afričkih odnosa i “stvaranju novog svjetskog poretka”, prema savjetniku Kremlja za vanjsku politiku Juriju Ušakovu.
Završetak sporazuma kojim je omogućen izvoz ukrajinskog žita kroz Crno more do svjetskih tržišta, uključujući Afriku, vrlo vjerojatno će biti glavna tema.Sporazum je kroz godinu dana osigurao izvoz otprilike 33 milijuna tona žita iza ukrajinskih luka, što je pomoglo stabilizirati globalne cijene hrane i izbjeći nestašice.
Američki državni tajnik Antony Blinken je pritisnuo afričke vođe koji će prisustvovati samitu da traže odgovore na pitanja o poremećajima u opskrbi žitom koji su siromašnije zemlje dovele do krize.
“Točno znaju koga treba kriviti za ovu trenutnu situaciju”, Blinken je rekao o šefovima država.“Očekujem da će Rusija to jasno čuti od naših afričkih partnera”, kazao je u četvrtak tijekom svog posjeta Novom Zelandu.Moskva je pokušala umiriti afričke vođe, rekavši da razumije njihovu “zabrinutost” glede tog pitanja i da je spremna besplatno izvoziti žito u afričke zemlje kojima je to potrebno./Hina/HMS/