Jedna od stvari koje nam je u ostavštinu ostavio sv. Benedikt iz Nursije je i medaljica uz koju se vežu posebne moći.
Iako ne znamo kada je točno nastala, poznato je kako je papa Benedikt XIV. 1742. godine proglasio potpune oproste vezane uz medaljicu sv. Benedikta za one koji ju budu nosili s vjerom i utjecali se molitvom u svečev zagovor.
Spašen Božjom intervencijom
Prednja strana ove medaljice nosi sliku svetog Benedikta koji drži križ u desnoj ruci i Sveto Pismo u lijevoj. Uz njega se na jednoj strani nalazi razbijena čaša iz koje izlazi zmija otrovnica, a na drugoj strani gavran. Kako bismo mogli razumjeti simboliku zmije i gavrana, moramo se prisjetiti jedne epizode iz života sv. Benedikta.
Naime, Benedikt je tri godine živio u špilji kao pustinjak. Kako je bio na glasu svetosti jedna ga je vjerska zajednica zamolila da preuzme mjesto njena poglavara koji je tada preminuo. Nekima se od redovnika ova ideja nije svidjela pa su pokušali ubiti Benedikta otrovanim kruhom i vinom. Od trovanja ga je spasila samo Božja intervencija.
Nakon što je učinio znak križa nad otrovanim jelom i pićem, shvatio je da ga pokušavaju ubiti te je prevrnuo čašu i zapovjedio gavranu da odnese kruh.
‘Odlazi, Sotono..’
Iznad čaše i gavrana utisnute su riječi: “Crux Sancti Patris Benedicti” (Križ svetog oca Benedikta). Na rubu medaljice stoji zapisano: “Eius in obitu nostro praesentia muniamus” (Neka nas u času smrti naše zaštiti njegova prisutnost).
Na stražnjoj strani medaljice nalazi se križ na kojem su utisnuta početna slova riječi: “Crux Sacra Sit Mihi Lux” (Neka mi križ bude svjetlo) i početna slova riječi: “Non Draco Sit Mihi Dux” (Neka mi zmaj ne bude vođa).
Na obodu su utisnuta početna slova dvostiha: “Vade Retro Satana, Nunquam Suade Mihi Vana — Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas” (Odlazi Sotono, ne savjetuj me ispraznostima – zlo je to što nudiš, sam pij svoj otrov). Na vrhu samog križa možemo vidimo utisnute riječi PAX (Mir) ili monogram IHS (Isus).
Križ sretne smrti
Križ sv. Benedikta nosi i naziv “Križ svete smrti”. Razlog tome leži u zaštiti koja proizlazi iz same smrti svetog Benedikta. Papa Grgur Veliki (540.-604.) opisuje smrt svetog Benedikta sljedećim riječima: “Šest dana prije nego što je napustio ovaj svijet, Benedikt je naredio da se otvori njegova grobnica. Odmah nakon toga pao je u groznicu praćenu velikom vrućicom i čestom nesvjesticom. Kako se iz dana u dan njegova bolest sve više pogoršavala, naredio je redovnicima da ga prenesu u kapelicu gdje se osnažio primajući Tijelo i Krv našega Spasitelja Krista. Dok su njegovo slabo tijelo pridržavala dvojica njegovih učenika, on se uspravio s rukama uzdignutim prema nebu i u tom molitvenom stavu predao svoj duh”.
Thompson ovu medalju nosi na svakom koncertu
Dakako, među najpoznatijim vjernicima koji nose ovaj medaljon je i pjevač Marko Perković Thompson, koji ga nosi na gotovo svakom svom nastupu.
Štoviše, Thompson je svoj sedmi studijski album nazvao po bendiktinskom pravilu “Ora et labora”, a upravo se po njemu crkveni red benediktinaca razlikuje od drugih crkvenih redova, koji put do Boga vide isključivo kroz kontemplativni život u meditaciji i razmatranju.
Album je u potpunosti producirao i aranžirao Tiho Orlić, a doživio je veliki uspjeh.
Prvih petstotinjak primjeraka rasprodalo se u svega dva sata, a prvi je put jedan album hrvatskog izvođača u samom vrhu prodaje albuma na službenoj iTunes top-ljestvici. U Njemačkoj, Švicarskoj i Austriji bio je među prvih pet najprodavanijih albuma zajedno s imenima kao što su The Beatles, Bruce Springsteen, David Bowie, AC/DC i Eric Clapton. U Hrvatskoj je bio najprodavaniji album 2013. godine.