To je nebeski spektakl, ali mnogi još uvijek osim po nazivu, ne znaju što su Suze sv. Lovre. O tome je u emisiji Dobro jutro, Hrvatska govorio Ante Radonić, popularizator istraživanja svemira.
Kad očekujemo Suze sv. Lovre i možemo li ih gledati golim okom?
Prolazak zemlje kroz roj vrlo malih, sitnih čestica prašine, traje od 17. srpnja, pa sve do 24. kolovoza. Ali ovih dana, je ono maksimalno kad Zemlja prolazi kroz gušći oblak tih čestica praha. Ja bih rekao da će najidealnije biti noć od nedjelje na ponedjeljak i od ponedjeljka na utorak. Ali već ovih dana se mogu vidjeti, tako da možemo iskoristiti svaku priliku, kazao je Ante Radonić, popularizator istraživanja svemira.
One se najbolje vide u drugoj polovici noći, posebno pred zoru. Ovih dana organizirana su brojna promatranja u raznim gradovima.
– Imat ćemo jedno promatranje sa Sljemenskog tornja sutra navečer, pa će za tu priliku toranj biti otvoren do dva ujutro. I u centru u Rijeci će biti promatranje meteora u subotu navečer. Pripremaju se u centru u Križevcima. Moram najaviti da će u nedjelju na ponedjeljak biti promatranje iz zvjezdarnice Zvjezdano selo na Mosoru, tako da će Splićani imati priliku, otkrio je.
Koja je razlika gledati golim okom ili otići u zvjezdarnicu?
Kada govorimo o zvjezdarnici, to je čisto da vas neko uputi, ali tu se ne koriste instrumenti, dalekozori, teleskopi, to je za promatranje golim okom. Najidealnije je leći, neku prostirku staviti ili vreću za spavanje. Ležati je najbolje jer nikad ne znate na kojem dijelu neba će se pojaviti, znači idealno je imati pogled na cijelo nebo da biste vidjeli veći broj meteora, rekao je Radonić.
Duga je povijest promatranja suza Sv. Lovre koja seže takoreći još u antičko doba.
– Tek u 19. stoljeću ljudi su shvatili da je to nešto što se ponavlja, ali možemo reći da su ti rojevi promatrani još u Antici. Tek tamo, 1862. godine je otkriven komet koji je ispustio te čestice i koje on povremeno ispušta. To je taj komet Swift-Tuttle, koji je nazvan po astronomima Swiftu i Tuttlu. Ali taj komet, njemu treba 133 godine da obiđe jednom oko Sunca. I naravno, kad je bio najbliže Suncu 1992. godine, onda je bilo jako puno tih meteora, pojasnio je.
Čestice praha iza kometa
Čestice se raspršuju po cijeloj orbiti i kad god Zemlja prođe u tom dijelu gdje je staza blizu Zemljine staze, onda imamo ovakav slučaj kada danima možemo promatrati sitne meteore.
– To su čestice praha koje su ostavljene iza kometa koji je prošao. Led se uglavnom pretvori u paru. Međutim, ona prašina koja je bila u tom ledu u kometu, se zapravo rasprši po stazi. Komet Swift-Tuttle je dosta velik komet, on je širok oko 26 km. Ali on tako leti da kad je najbliže Suncu, je bliže Suncu nego Zemlja. Međutim, kad je najdalje, on je daleko iza Plutona. Znači, njegova orbita je strahovito velika, eliptična orbita, otkrio je Radonić.
Sljedećih dana moguće vidjeti polarno svjetlo
– Prije dva dana Sunce je izbacilo dva koronalna izbačaja, velike količine plazme i očekuje se u ovoj sljedećoj noći i u noći na nedjelju da će to pogoditi Zemlju. A ovisno o tome kakva je orijentacija magnetskog polja, može doći do snažne geomagnetske oluje. Pa je moguće vidjeti polarno svjetlo iz zone koje će cijelu noć promatrati nebo i imaju bar malu šansu da eventualno vide polarno svjetlo ako se pojavi, kazao je.
Polarno svjetlo moglo se vidjeti prije nekoliko mjeseci u Hrvatskoj. U petom mjesecu moglo se vidjeti od Međimurja pa do Jadranske obale, kao i iz Zagreba kada je bilo je nekoliko jačih izražaja, dodao je.
Nekad se polarno svjetlo vidi samo kad ga snimite digitalnim aparatom, ali nekad se lijepo vidi golim okom. Uz dužu ekspoziciju, kroz jedan duži period, može se snimiti fantastična fotografija.
– Vi nikad ne znate, morate biti u pravom trenutku na pravom mjestu, na tamnom mjestu da biste vidjeli polarno svjetlo ako se pojavi. Ono se možda pojavi na jedno deset minuta, rekao je popularizator istraživanja svemira.
Astronauti Starlinera ‘zapeli’ u svemiru
Ovih dana NASA je objavila da su astronauti ostali ‘zatočeni’ u orbiti te da se njihov povratak na Zemlju prolongirao do sljedeće godine.
– NASA još nije donijela pravu odluku. Općenito se smatra da se oni mogu sigurno vratiti brodom Starliner, ali nisu do kraja jasni svi nedostaci. Dolazi do nekog zagrijavanja koje nisu mogli predvidjeti, nisu ga mogli potpuno objasniti i zato NASA razmišlja zbog apsolutne sigurnosti, da novi brod koji će poletjeti sad u rujnu, da ne ponese četiri astronauta, nego samo dvoje. To znači da će dva sjedala biti spremna da se vrate ovo dvoje koji su u gore, objasnio je.
– Ovo dvoje koji su u gore, oni su već pravi astronauti koji su puno vremena proveli. Recimo Sunita Williams, a inače indijsko-slovenskog porijekla,, ona je provela preko godinu dana u svemiru, dva puta je bila gore u ekspedicijama slovenske postaje, čak je bila zapovjednica slovenske postaje, dakle njoj nije problem, astronauti se čak obraduju kad im se produži na nekoliko mjeseci, ovo dvoje će ostati gore osam mjeseci, rekao je.
Imaju dovoljno hrane za nekoliko mjeseci.
– Svaki mjesec dođe novi transportni brod, tako da nije problem poslati nove zalihe kojih imaju za dosta vremena, ustvrdio je Radonić.
posusje.info