a području Europe oko 400 prekrasnih i raznolikih prirodnih bisera ima status nacionalnog parka. U Hrvatskoj tu prestižnu titulu nosi osam područja. Kad se radi o teritoriju našeg kontinenta, najveći nacionalni park nalazi se na Islandu. To je prekrasan rezervat vulkana i termalnih izvora Vatnajökull, koji se prostire na 14,141 četvornih kilometara. Ali najveći europski nacionalni park uopće se ne nalazi na europskom kontinentu! Gvajanski amazonski park nalazi se u Francuskoj Gvajani, prekomorskom području ove europske države. Sa svojom površinom od 33.900 četvornih kilometara ovaj park na teritoriju Južne Amerike zapravo je najveći francuski nacionalni park, najveći u Europskoj Uniji i jedan od najvećih u svijetu!
FRANCUSKA GVAJANA DIO JE EU I KORISTI EURO KAO SLUŽBENU VALUTU
Ovo područje nevjerojatne prirode, iako se nalazi na drugom kontinentu, u zemlji koja graniči sa Surinamom i Brazilom, pod upravljanjem je francuskog Ureda za biološku raznolikost. Isti ured vodi računa o svim francuskim parkovima. Francuzi su ovo područje kolonizirali još u 19. stoljeću, a u današnjem je obliku još od 1946. godine kompletno integrirano u Francusku.
Smatra se dijelom Europske Unije, a službena valuta je euro. Ima veliku površinu, ali samo 295,385 stanovnika kojima je službeni jezik, dakako, francuski. Čak 41 posto teritorija čini Gvajanski amazonski park, koji je status nacionalnog parka dobio 2007. godine.
VEĆINU POVRŠINE PARKA PREKRIVA GUSTA TROPSKA ŠUMA
Zaštićeno područje obuhvaća 20.300 četvornih kilometara središnjeg dijela, koje je pod strogom zaštitom, i još 13.600 četvornih kilometara sekundarnog područja. Većinu parka prekriva gusta amazonska šuma, rijeke i močvare. Gvajanski amazonski park, zajedno s nacionalnim parkom Tumucumaque u susjednom Brazilu, predstavlja najveće zaštićeno područje amazonske prašume na svijetu.
Zanimljivo je da se parku ne može pristupiti cestom ili s mora, već je jedini način dolaska avion ili mali čamci koji plove rijekama Maroni i Oyapock. Cijelo se područje smatra netaknutim draguljem bioraznolikosti i mjestom gdje priroda i danas vodi glavnu riječ, a utjecaj čovjeka, pa tako i turizma, i danas je minimalan.
PARK NAJČEŠĆE POSJEĆUJU LJUBITELJI HODANJA I PRIRODE
Gvajanski amazonski park prava je oaza za brojne biljne i životinjske vrste. U njemu živi 90 vrsta vodozemaca, 133 gmazova, 520 ptica i 182 sisavaca, te više od 200 vrsta slatkovodnih riba. Veći dio teritorija prekrivaju tropske šume, a broj biljnih vrsta procjenjuje se na između 4000 i 5000. U toj je broju i više od 1000 vrsta stabala!
Park se može posjetiti, za što se najviše odlučuju planinari i ljubitelji aktivnog odmora. Ima više od 130 kilometara staza, od kojih su najpopularnije one koje kreću iz sela Saül, te one koje vode do prekrasnih slapova i rijeka. Dio je prilagođen ljudima smanjene pokretljivosti, koje su uređene u sklopu francuskog programa “Amazona za sve”.