Alžirska boksačica Imane Khelif i njezina tajvanska kolegica Lin Yu-ting u središtu su kontroverze na Olimpijskim igrama.
Posljednjih dana izazvana je kontroverza zbog dvije boksačice kojima je krovna boksačka organizacija zabranila natjecanje na SP-u jer nisu zadovoljile uvjete da se natječu u ženskoj konkurenciji. Zbog toga su one prozvane muškarcima, no stvar je komplicirana jer ne radi se o osobama koje su mijenjale spol nego imaju kombinaciju kromosoma. Ipak, protivnica je protiv Khelif predala meč nakon samo 46 sekundi.
Sada je Međunarodni olimpijski odbor (MOO) izašao s priopćenjem. “Svatko ima pravo baviti se sportom bez diskriminacije. Svi sportaši koji sudjeluju na boksačkom turniru Olimpijskih igara Pariz 2024. pridržavaju se uvjeta natjecanja i pravila prijave, kao i svih primjenjivih medicinskih propisa koje je postavila Boksačka organizacija Pariz 2024. (PBU). Kao i kod prethodnih olimpijskih boksačkih natjecanja, spol i dob sportaša temelje se na njihovoj putovnici.
Ova su se pravila također primjenjivala tijekom kvalifikacijskog razdoblja, uključujući boksačke turnire Europskih igara 2023., Azijskih igara, Panameričkih igara i Pacifičkih igara, Afričkog kvalifikacijskog turnir 2023. u Dakaru i dva svjetska kvalifikacijska turnira održana u Busto Arsiziu i Bangkoku 2024., koji su uključivali ukupno 1471 različitih boksača iz 172 nacionalna olimpijska odbora.
PBU je koristio boksačka pravila Tokija 2020. kao osnovu za razvoj svojih propisa za Pariz 2024. To je trebalo smanjiti utjecaj na pripreme sportaša i zajamčiti dosljednost između Olimpijskih igara. Ova pravila Tokija 2020. temeljila su se na pravilima nakon Rija 2016., koja su bila na snazi prije suspenzije Međunarodnog boksačkog saveza od strane MOO-a 2019. i kasnijeg povlačenja priznanja 2023. godine. U izvješćima smo vidjeli pogrešne informacije o dvjema sportašicama koje se natječu na Olimpijskim igrama u Parizu 2024.”, naveli su u priopćenju.
FOTO: EPA/Divyakant Solanki (ilustracija)
‘Predani zaštiti ljudskih prava’
Tu nisu stali. “Dvije sportašice već se godinama natječu na međunarodnim boksačkim natjecanjima u ženskoj kategoriji, uključujući Olimpijske igre u Tokiju 2020. One su bile žrtve iznenadne i proizvoljne odluke IBA-e. Pred kraj IBA Svjetskog prvenstva 2023. iznenada su diskvalificirane bez ikakvog odgovarajućeg postupka. Prema IBA-inom zapisniku dostupnom na njihovoj web stranici, ovu su odluku prvotno donijeli isključivo glavni tajnik IBA-e i izvršni direktor.
Odbor IBA-e ga je tek naknadno ratificirao i tek naknadno zatražio da se uspostavi postupak koji će se u sličnim slučajevima u budućnosti primjenjivati i održavati u IBA-inim propisima. Zapisnik također kaže da bi IBA trebala ‘uspostaviti jasnu proceduru o testiranju spola’. Trenutna agresija na ove dvije sportašice u potpunosti se temelji na ovoj samovoljnoj odluci, koja je donesena bez ikakve odgovarajuće procedure – posebno imajući u vidu da su se te sportašice niz godina natjecali u vrhunskoj konkurenciji.
Takav pristup je u suprotnosti s dobrim upravljanjem. Pravila prihvatljivosti ne bi se trebala mijenjati tijekom natjecanja u tijeku, a svaka promjena pravila mora slijediti odgovarajuće procese i temeljiti se na znanstvenim dokazima. MOO je predan zaštiti ljudskih prava svih sportaša koji sudjeluju na Olimpijskim igrama u skladu s Olimpijskom poveljom, Etičkim kodeksom MOO-a i Strateškim okvirom MOO-a za ljudska prava. MOO je tužan zbog zlostavljanja kojem su trenutno izložena dvije sportašice”, zaključili su.
izvor: direktno.hr