Toplinski val zahvatio je našu regiju i pred nama je nekoliko izrazito vrućih dana. Zašto ne biste iskoristili priliku i posjetili predivne plaže u Brelima na Makarskoj rivijeri? Ovo maleno mjesto na jadranskoj obali nudi savršeno utočište za sve koji traže osvježenje i opuštanje, a nisu mu odoljeli ni svjetski mediji koji su plaže iz ovog kraja proglasili među najljepšima na svijetu. Kristalno čisto more, bijeli šljunak, miris borove šume… Nezaboravan doživljaj čeka vas u Brelima, mjestu koje je idealno za obitelji, parove i sve ljubitelje iskonske prirode!
PUNTA RATA U BRELIMA PROGLAŠENA JE JEDNOM OD NAJLJEPŠIH PLAŽA NA SVIJETU
Punta rata u Brelima često je proglašavana jednom od najljepših plaža u Hrvatskoj, a ne nedostaje joj ni međunarodnih priznanja. Naime, na popis najljepših na svijetu uvrstili su ju, među ostalima, i američki mediji Forbes i The Huffington Post proglasivši je jednom od najljepših svjetskih plaža. Najveći dio zaštićene površine prekriva alepski bor, ali i mirta, planika, šmrika, maslina, pinija i druge sredozemne vrste bilja. Zbog svoje iznimne ljepote, jedna je od najpopularnijih i najposjećenijih plaža u Dalmaciji.
Osim prekrasnog šljunka i tirkiznog mora, specifična je i po jednom “ukrasu” koji joj daje zaista šarmantan izgled. Naime, krasi je fascinantni kamen usred mora, na kojem raste 11 vrsta biljaka i bor star stotinu godina. Sa svih strana zagrljen morem, kamen Brela, poznat i kao “šakan”, vjerojatno je najpoznatiji kamen u Hrvatskoj. Prolaznici ga ne propuštaju fotografirati, dive se njegovom neobičnom obliku i bujnoj vegetaciji, a njegova je slika u posljednjih nekoliko desetljeća obišla cijeli planet postavši simbol makarske rivijere, pa i cijele hrvatske obale.
IME “ŠAKAN” JE DOBIO PO SREDOZEMNOJ MEDVJEDICI KOJA JE NEKAD NASTANJIVALA OVAJ DIO JADRANA
Iako se danas najčešće naziva jednostavno “kamen Brela”, kroz povijest, sve do početka 20. stoljeća koristio se isključivo naziv “šakan”. More oko kamena bilo je, naime, prirodno stanište sredozemne medvjedice, danas gotovo izumrle vrste koja je nekad nastanjivala Jadran. Ona je u narodu nazivana raznim mitskim imenima, a jedno od njih je i šakan. Sredozemna je medvjedica napustila područje Brela u potrazi za očuvanijim staništima, a njezina je ostavština do danas ostala lokalno ime kamena koji je postao simbol hrvatskog turizma.
Kada je i kako kamen završio u moru ne zna se točno. Pretpostavlja se da se odvalio od stijene nad Brelima prije nekoliko stoljeća, ali u točan vremenski okvir taj događaj nikad nije smješten. Njegova je visina oko 6 metara, površine je 120 četvornih metara, a kad bi se njegovim rubom povukao metar pokazao bi da obalna linija broji 42 metra. U blizini se nalaze još dvije hridi, ali nijedna nije toliko lijepa i interesantna kao slavni “šakan”.
U BLIZINI SE NALAZI PODRAČE, JEDNA OD NAJFOTOGRAFIRANIJIH PLAŽA U HRVATSKOJ I PRAVA INSTAGRAM SENZACIJA
U neposrednoj blizini Punte rate nalazi se i plaža Podrače, koju mnogi često brkaju sa susjednom, proslavljenom plažom. Radi se o jednoj od najfotografiranijih plaža u Hrvatskoj koju je čak i Europski parlament na svom službenom Twitter profilu (danas X) preporučio kao idealnu ljetnu destinaciju i ljepoticu koju vrijedi posjetiti barem jednom u životu. Kako piše TZ Brela na svojim službenim web stranicama, 2015. godine plaža Podrače našla se na listi 15 najljepših i najpoželjinijih odredišta za odmor prema izboru stranice European Best Destinations.
NAKON DANA PROVEDENOG NA PLAŽAMA, POSJETITE BIOKOVO I UŽIVAJTE U POGLEDIMA ZA PAMĆENJE
Planina s korijenom u moru, a čelom u munjama… Upravo tako opisuju Biokovo, moćnu dalmatinsku planinu i ponos juga Hrvatske. Da bi istražili ovaj inače zahtjevan planinski masiv ne trebate nužno biti iskusni planinar. Naime, park prirode nudi mnoštvo zanimljivih sadržaja, atrakcija, poučnih staza i lokacija za sve vrste posjetitelja, a jedna od najslavnijih i najpoznatijih ujedno je i jedna od najnovijih. Riječ je o tamošnjoj nebeskoj šetnici, odnosno Skywalku ili još romantičnije “hodu po oblacima”.
Skywalk Biokovo nalazi se na visini od 1228 metara, a nudi predivan pogled na otoke, ali i stijene Biokova ispod nogu posjetitelja. Ima promjer 8,5 metara, a iz litice “izlazi” u provaliju čak 11 metara. Odmah do vidikovca nalazi se i info centar, a u sklopu samog vidikovca i geološki stup – trodimenzionalni prikaz stijena Biokova. Na platou vidikovca posjetitelji se mogu zadržavati najviše 10 minuta, a istovremeno ih na njemu može biti najviše 30, navodi se na stranicama parka.