Zbog velikog broja sunčanih dana i povećane izloženosti kože suncu, adekvatna ljetna zaštita kože izuzetno je važna. Poliklinika Nova vam donosi 10 temeljnih dermatoloških savjeta kako bi vaša koža narednog ljeta bila saveznik zdravlja, a ne suprotno.
1. ZAŠTITA OD SUNCA: SPF JE VAŠ BFF
SPF krema (Sun Protection Factor) iznimno je važna tijekom ljetnih mjeseci. SPF faktor označava stupanj zaštite koji pruža proizvod za sunčanje od UVB zraka koji su glavni uzrok opeklina od sunca. Kada se SPF pravilno primjenjuje, smanjuje se rizik od opeklina, preranog starenja kože (tzv. fotostarenje) i smanjuje se mogućnost razvoja malignog oboljenja kože.
Prilikom odabira proizvoda za sunčanje, važno je obratiti pozornost na SPF broj. Preporučujem odabir proizvoda sa SPF zaštitnim faktorom 50+. Broj 50 znači da će proizvod štititi kožu vremenski 50 puta duženego kada se ona ne bi štitila.Međutim, važno je napomenuti da visok SPF ne znači da smo potpuno zaštićeni od sunčevih zraka. SPF faktor potrebno je nanositi redovito, ali dalje vrijedi preporuka da se izbjegne izlaganje sunca u dijelu dana kada je UV zračenje najjače (od 11 – 16h).
Važno je i unijeti dovoljnu količinu SPF kreme kako bi se osigurala učinkovita zaštita. Preporučujem količinu od 2 mg proizvoda na kvadratnom centimetru kože. Proizvod treba nanijeti najmanje 15 do 30 minuta prije izlaganja suncu i ponoviti nanošenje svaka 2 sata ili češće, posebno nakon kupanja ili znojenja.

2. REDOVITO UMIVANJE LJETI
Od iznimne važnosti u toplijim mjesecima je ljetna rutina čišćenja lica. Ovaj dio godine karakteriziraju visoke temperature, povećana izloženost suncu i znojenje. Sve to može dovesti do povećane proizvodnje sebuma, onečišćenja kože, začepljenih pora i iritacija. Redovito umivanje lica može pomoći u održavanju zdrave i blistave kože te smanjiti rizik od problema poput akni ili prištića. Savjetujemo čistiti lice dva puta dnevno – ujutro i navečer. Koristite blaže, pH neutralne proizvode za čišćenje lica koji odgovaraju vašem tipu kože.
3. SPECIJALISTIČKI PREGLED MADEŽA
Kontrola madeža je nužna prije ljeta radi očuvanja zdravlja i prevencije raka kože. Madeži, ili nevusi, su pigmentirane promjene na koži koje mogu biti benigne ili potencijalno opasne. Povećana izloženost sunčevim zrakama tijekom ljetnih mjeseci može povećati rizik od oštećenja kože, posebno ako su napravljeni izloženi direktno sunčevom svjetlu.
Specijalistički pregled madeža provodi dermatolog, stručnjak za kožne bolesti. Ovaj pregled uključuje pažljivo pregledavanje svih madeža na tijelu preciznim medicinskim instrumentom – dermatoskopom. Na ovaj način, utvrđuje se postoji li nešto što bi moglo ukazivati na potencijalne promjene koje mogu biti znak raka kože. Dermatolog će pregledati veličinu, oblik, boju, simetriju i rubove madeža te obratiti pozornost na bilo kakve simptome kao što su svrbež, krvarenje ili promjene u izgledu.
Dermatoskopske preglede madeža cijelog tijela obavljamo u Poliklinici Nova po cijeni od 60 €, a rade ih naše specijalistice dermatovenerologije: dr. Vana Kljaković Gašpić i dr. Dubravka Vuković.

Fotografija 2 . Prije ljeta potrebno je obaviti dermatoskopski pregled madeža cijelog tijela
4. HIDRATACIJA KOŽE LJETI
U svrhu održavanja zdrave kože tijekom ljeta, najvažnije je povećati unos vode kako bi tijelo bilo adekvatno hidrirano iznutra. Također, savjetujemo koristiti hidratantne maske za ljetnu njegu kože te proizvode laganu i nemasnu formulu. Proizvodi s hijaluronskim kiselinom ili glicerinom mogu isto pomoći u zadržavanju vlage u koži.

Slika 3. Hidratacija je ključ zdrave kože
5. ANTIOKSIDANSI I ZDRAVLJE KOŽE
Koža je stalno izložena oksidativnom stresu uzrokovanom slobodnim radikalima koji nastaju kao rezultat izloženosti UV zrakama, onečišćenju, stresu i drugim štetnim faktorima. Slobodni radikali mogu oštetiti stanice kože, izazvati upale, prerano starenje i povećati rizik od razvoja kožnih bolesti.
Antioksidansi su spojevi koji neutraliziraju slobodne radikale i štite stanice od oksidativnog stresa. Oni pomažu u očuvanju kolagena i elastina, dvaju proteina koji su ključni za zdravlje i mladoliku kožu. Također, antioksidansi imaju protuupalna svojstva i mogu smanjiti crvenilo, iritacije i druge znakove upale na koži. Neki od najčešćih antioksidansa koji se koriste u proizvodima za njegu kože su vitamin C, vitamin E, koenzim Q10, zeleni čaj, resveratrol i likopen. Također, ljetna hrana bogata antioksidansima je i više nego poželjna u prilagođenim ljetnim laganim planovima prehrane.
6. LJETNA ODJEĆA ZA ZAŠTITU OD SUNCA
Ljetna zaštita kože nošenjem adekvatne odjeće, osigurava nam dodatnu fizičku zaštitu od štetnog sunčevog zračenja. Materijali za zaštitnu odjeću od sunca trebaju biti pomno birani, a savjetuje se nošenje lagane, prozračne i udobne odjeće. Poželjnija je odjeća u svijetlim bojama, jer one reflektiraju bolju sunčevu svjetlost od tamnijih boja koje apsorbiraju. Svakako preporučujemo i nošenje sunčanih naočala te šešira kojim štitimo oči, uši i tijelo, a na tržištu su se pojavile i posebne marke odjeće te kupaći kostimi s UPF zaštitom od sunca (Ultraviolet Protection Factor).
7. LAGANA KOZMETIKA
Kako prilagoditi kozmetiku ljetnim uvjetima pitanje je koje mnoge, a posebno žene, postavljaju u ovu dobru godinu. Ljetna zaštita kože podrazumijeva izbjegavanje teške kozmetike. Naime, njezino korištenje može izazvati nelagodu i težinu na licu, posebno u toplijim uvjetima. Odabirom lagane kozmetike, BB i CC krema te mineralnih pudera osiguravate da koža diše i osjećate se svježe i udobno.
8. NJEGA KOŽE NAKON IZLAGANJA KLORU U BAZENIMA
Klor je kemikalija koja se često koristi za dezinfekciju vode u bazenima radi uništavanja bakterija, algi i drugih mikroorganizama. Ipak, njegov učinak za kožu nije toliko poželjan. Klor u bazenima može ukloniti prirodna ulja s kože i isušiti je. To može dovesti do dehidracije kože, iritacije, srbeže i nelagode.
Osobe s osjetljivom ili suhom kožom mogu biti posebno osjetljive na isušivanje uzrokovano klorom, pa se savjetuje tuširanje običnom vodom odmah nakon kupanja u bazenu, a potom i nanošenje hidratantne kreme za tijelo.
9. NJEGA USANA TIJEKOM LJETA
Iako se često zanemaruje, hidratacija usana za vrijeme vrućih mjeseci iznimno je važna. Izloženost suncu, vjetru i suhom zraku može dovesti do isušivanja, pucanja i oštećenja usana. SPF zaštita za usne ljeti u obliku raznih balzama omogućava stvaranje navedenih situacija. Na taj način usne se štite od štetnog djelovanja UV zraka. Savjetuje se i koristiti proizvode za njega usana s prirodnim sastojcima poput shea maslaca, kokosovog ulja ili ulja jojobe. Tako se usne hrane i čine mekšima.
10. LJETNA ZAŠTITA KOŽE TJEMENA OD SUNCA
Unatoč tome što je prekrivena kosom, koža tijela je izložena suncu i drugim vanjskim čimbenicima te također zahtijeva posebnu pažnju i zaštitu. Izloženost suncu može dovesti do niza problema na koži tijela, uključujući opekline, crvenilo, perutanje i čak oštećenje folikula kose.
Šeširi i kape za zaštitu kože tijela od sunca prvi su i osnovni korak u zaštiti. Oni će predstavljati fizičku barijeru između kože tijela i sunčevih zraka.
Također, ljetna zaštita kože podrazumijeva i nanošenje kvalitetnog zaštitnog proizvoda za kosu i vlasište koji sadrži SPF faktor. Postoje različiti sprejevi i losioni za kosu koji pružaju zaštitu od sunca, a istovremeno njeguju vlasište. Ovi proizvodi pomažu u snažnom opekotinu, suhoći i perutanju kože tijela.
Važno je i redovito hidratizirati kožu tijela. Upotreba hidratantnih proizvoda ili ulja za vlasništvo pomaže u održavanju prirodne vlažnosti i naslaganju suhoće i svrbeža.