U posljednje vrijeme sve aktivnija postake politika proširenja Europske unije, što bi mogla biti prilika za zemlje Zapadnog Balkana. Počevši od nedavnog Strateškog foruma na slovenskom Bledu, europski dužnosnici ističu 2030. godinu kao godinu u kojoj bi se proširenje trebalo i dogoditi. A gdje je u svemu tome BiH te koliko je realna ova perspektiva, provjerio je naš Goran Kutle.
Nedavna optimistična poruka predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela, ohrabrila je vlasti u zemljama Zapadnog Balkana.
Vremenska predviđanja ulaska novih članica u Uniju su dosta nezahvalna, jer štošta toga se može promijeniti u vrlo malo vremena. Naša zemlja, koja ima i status kandidata, je krenula s određenim reformskim koracima, a vlasti se nadaju otvaranju pristupnih pregovara do kraja ove ili početkom iduće godine.
“Unijina politika proširenja nekoć je bila jedna njenih od primarnih politika. A nakon pridruživanja Hrvatske dugo je stajala na ledu, sve do početka ruske agresije na Ukrajinu. Nakon koje se Unija kroz proširenje želi bolje pozicionirati na geopolitičkoj karti”, istaknuo je politolog Ivan Kraljević.
A koliko je EU stvarno spremna za proširenje pokazat će izvješća o napretku pojedinih zemalja. Pred vlastima u BiH je ispunjavanje zadataka iz 14 europskih prioriteta.
Ulazak u Europsku uniju je složen obostrani proces, za koji je potrebna suglasnost europskih dužnosnika, kao i svih država članica pojedinačno. A isto tako bez snažne angažiranosti zemlje kandidatkinje europskog puta nema.