Prvi Kiss Food Fest koji je u Kiseljaku organizirala Udruga “Šareno brdo” uz potporu Općine Kiseljak te brojnih sponzora, među ostalim i domaće tvrtke Tilea te hrvatske Podravke, protekao je u ozračju bogate gastronomske ponude tradicijske kao tzv. street food hrane, piše Večernji list BiH.
Naglasak je ovog trodnevnog događaja ipak bio na kiseljačkim pogačicama koje se s mineralnom vodom – kiseljakom pripremaju od 19. stoljeća.
Ovaj prepoznatljiv brend Kiseljaka općinske vlasti su početkom godine, u suradnji s Federalnim ministarstvom kulture, kandidirale za UNESCO-ov popis zaštićene nematerijalne baštine.
Prema riječima Irene Mrnjavac, predstavnice Općine Kiseljak, usporedno je, u suradnji s Agencijom za sigurnost hrane BiH, pokrenuta i procedura zaštite zemljopisnog podrijetla jer se kiseljačke pogačice prave jedino u Kiseljaku, s mineralnom vodom po kojoj je mjesto dobilo ime. Recepturu kako se pripremaju, s nama su na Kiss Food Festu podijelili neki od kiseljačkih pekara. Jedna od onih u kojima se pripremaju je pekarnica Matić koju su 1998. pokrenuli Ana i Jozo Matić.
Posao su u međuvremenu prepustili mlađima te je vlasnik danas Žaklin Matić. S timom pekara nastavljen je razvoj obiteljskog posla u kojemu kiseljačke pogačice imaju posebno mjesto.
Tajnu pripreme nisu nam otkrili, tek da se pripremaju s mineralnom vodom po kojoj je mjesto dobilo ime. – Naš kiseljak, krušna peć, kajmak s ovih prostora – to su ta tri ključna sastojka, a svatko od nas ima i nešto svoje u pripremi što je, naravno, tajna – kažu nam na štandu pekarnice Matić o načinu pripreme prepoznatljivog brenda za koji kupce imaju na svim kontinentima, sve do daleke Kanade.
Kiseljačke pogačice opjevane su i u pjesmi Kiseljačanina Joze Penave. Iz vremena u kojemu je živio ovaj poznati glazbenik je i recept po kojem se pripremaju pogačice u pekarnici Agić. Pekarnica radi od 1985. godine, a način pripreme nisu, kažu, nikad promijenili.
- Naša kisela voda, bez kvasca, a potom peći na jakoj temperaturi isključivo u krušnoj peći na drva. Kajmak je nekad bio užički, a danas ga nabavljamo s ovih prostora, uglavnom iz Fojnice – kaže nam Amir Agić, vlasnik pekarnice.
Tradiciju pripremanja kiseljačkih pogačica već je usvojila njegova kći 17-godišnja Džejla koja pomalo preuzima dio obiteljskog posla. Među kiseljačkim pekarima nema konkurencije, posla, kažu, ima za sve njih jer rijetki će proći kroz Kiseljak, a da neće kupiti kiseljačku pogačicu.
- Ona sva vrata otvara, uvijek se prodaje, vole je domaći, prolaznici, a u ovo doba godine posebno brojni među kupcima su naši iseljenici – kažu nam u pekarnici Matić. – Ne postoji doba godine kada se pogačice ne prodaju. One uvijek imaju svog kupca, kupuju ih i domaći i prolaznici, rado ih daruju – kaže nam Amir Agić. Kad bi se kiseljačke pogačice našle na UNESCO-ovu popisu zaštićene nematerijalne baštine, pekarima bi to mnogo značilo.
- Ogromno bi to bilo dostignuće i za naš Kiseljak i za cijelu BiH – kažu nam. – To bi i nama pekarima bilo veliko priznanje jer to je nešto što se priprema samo ovdje i s našom kiselom vodom – zaključuje Amir Agić. Stariji Kiseljačani sjećaju se i brojnih drugih kiseljačkih pekarnica u kojim su se pripremale pogačice – od Ante Rajića do Ibre Mujkića.
Tradicijski dio festivala nastavio se kušanjem jela kao što su pite, sarme, tripice i druga jela koja su pripremali naši stari. Kiss Food Fest oduševio je i one koji su željeli kušati nešto novo. Dočekala ih je bogata i raznovrsna ponuda – od austrijskih kobasica i brioche peciva do kubanskih sendviča uz koje je išla i dobra kapljica u ponudi domaćih vinarija.