BUNDEVA JE JEDNA OD NAJZDRAVIJIH SEZONSKIH NAMIRNICA
Bundeva je jedna od najzdravijih sezonskih namirnica. Neovisno o vrsti, bundeve su bogate vitaminima, mineralima i vlaknima, a na sto grama ima tek nešto više od 25 kalorija. Iako ju gastronomski smatramo povrćem, tehnički gledano radi se o voću. Narančastu boju daje joj beta karoten, antioksidans kojim obiluje, a koji štiti kožu od štetnih utjecaja. Konzumirajući bundevu unijet ćete velike količine korisnih vitamin i mineral, kao što su vitamin A, vitamin E, cink, bakar, željezo…
PRIPREMITE ODGOVARAJUĆU RIŽU I KORISTITE TEMELJAC UMJESTO OBIČNE VODE
Za pripremu rižota od bundeve trebat će vam riža prikladna za to jelo. Zaboravite dugozrnatu, basmati i jasmin rižu, već odaberite onu s puno škroba. Kod nas je najlakše nabaviti arborio rižu, a vrlo je cijenjena vrsta i carnaroli. Osim dobre riže, trebat će vam i temeljac. Da, možete skuhati rižoto i s vodom, ali okus je neusporedivo bolji kad se riža podlijeva mirisnim temeljcem ili juhom. Odaberite povrtni ili pileći temeljac koji su dovoljno nježni da ne zasjene samu bundevu.
RECEPT ZA RIŽOTO OD BUNDEVE
Na tržnicama ćete pronaći različite vrste bundeve i niti s jednom nećete pogriješiti, no za ovo jelo najbolje paše butternut tikva, tanke, svijetle kore i kruškastog oblika, ili hokaido bundeva, okruglastog oblika i malo deblje, narančasto-crvene kore. Evo što će vam sve trebati za recept:
- 300 g očišćenje bundeve
- 1 luk srednje veličine
- 1 veća mrkva
- 350 g riže Arborio
- 2 dcl suhog bijelog vina
- 1 l temeljca (ili tople vode)
- 50 g maslaca
- 50 g parmezana
- sol, papar, začini po želji
POSTUPAK PRIPREME
- Bundevu ogulite, očistite i narežite na manje kocke. Stavite ju peći u pećnicu na 200 stupnjeva oko 20-30 minuta. Kad je vrijeme pečenja pri kraju, upalite štdnjak i narežite luk na sitno. Dinstajte na nekoliko žlica maslinova ili suncokretova ulja.
- Nakon par minuta dodajte i naribanu mrkvu. Kad je povrće omekšalo, dodajte rižu. Miješajte da se riža obloži masnoćom i komadićima luka, pa podlijte s vinom. Kuhajte na laganoj vatri, neprestano miješajte i pratite kad se tekućina upila, pa dodajte malo po malo temeljca. Važno je tekućinu dodavati postepeno i neprestano miješati kako bi se otpustio škrob, te dodavati novu količinu temeljca tek kad je riža sve upila.
- Dodajte sol, papar i začine po želji. U ovom će rižotu biti ukusni lisnati začini poput bosiljka, peršina ili origana, a možete naribati i malo muškatnog oraščića.
- Bundevu izvadite iz pećnice. Ostavite nekoliko manjih kockica sa strane, a ostalo izgnječite vilicom ili, ako želite svilenkastiju teksturu, izradite u blenderu. Dodajte pečenu bundevu riži i sve dobro izmiješajte. Na kraju ubacite i nekoliko većih komada koje ste sačuvali.
- Kad je riža skuhana, sklonite rižoto s vatre. Dodajte mu maslac i naribani parmezan, dobro promiješajte i ostavite par minuta da “odmori”. Servirajte toplo s dekoracijom po želji. Predlažemo da na svaki tanjur stavite žlicu gustog, domaćeg bućinog ulja, a možete i par komada bućinih sjemenki.