Cijeneći opredijeljenost Bosne i Hercegovine za sudjelovanje u programima Europske unije, te imajući u vidu da je Bosna i Hercegovina zabilježila uspješno sudjelovanje u njima, a sukladno zainteresiranosti i iskazanim potrebama nadležnih institucija sektora pravde za dodatnim izvorima financiranja reformskih aktivnosti, kao i potrebi suradnje unutar Bosne i Hercegovine, sa zemljama regije i članicama Europske unije, Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine u partnerstvu s nadležnim institucijama i u širokom krugu konzultacija pokrenulo je i provelo proceduru pristupanja programu „Pravosuđe” (JUSTICE) 2021. – 2027. godine, javlja Hrvatski Medijski Servis.
Sporazum između Bosne i Hercegovine i Europske unije o sudjelovanju Bosne i Hercegovine u programu Pravosuđe su u Bruxellesu, potpisali Obrad Kesić, Šef Misije Bosne i Hercegovine pri Europskoj uniji i Povjerenik za pravdu Europske komisije Didier Reynders, čime je Bosna i Hercegovina pristupila programu.
Pristupanjem programu, isti se primjenjuje retroaktivno od 1. siječnja 2023. godine, što znači da svi potencijalni podnositelji prijava (aplikanti) iz Bosne i Hercegovine za projekte objavljene u razdoblju od trenutka primjene, ako budu odabrani kao uspješni, moći dobiti financijska sredstva Europske unije za provedbu projekata za koje su aplicirali.
Kako pojašnjavaju iz Ministarstva pravde BiH stupanjem na snagu sporazuma, pravosudna tijela i šira zainteresirana zajednica iz Bosne i Hercegovine mogu u potpunosti iskoristiti mogućnosti financiranja EU u okviru programa „Pravosuđe“, ravnopravno s državama članicama EU, prekomorskim zemljama ili teritorijama povezanim s njima, i trećim zemljama.
Pristupanjem i sudjelovanjem Bosne i Hercegovine u programu „Pravosuđe“ otvara se mogućnost kvalitetnije suradnje unutar Bosne i Hercegovine, zemalja regije i Bosne i Hercegovine i Europske unije u oblasti vladavine prava, s ciljem unapređenja međunarodnih odnosa u ovoj oblasti i bržem integriranju Bosne i Hercegovine u Europsku uniju.
Oblasti intervencija koje pokriva program Pravosuđe uključuju: Jačanje vladavine prava i neovisnost i nepristranosti pravosuđa kroz podršku pravosudnoj suradnji u građanskim i kaznenim stvarima, kao i podršku poboljšanju efikasnosti pravosudnih sustava zemalja i učinkovitijoj provedbi odluka; Promocija obuka u pravosuđu u cilju jačanja zajedničke pravne i pravosudne kulture, te kulture utemeljene na vladavini prava, podrška i promocija dosljednei djelotvorne provedbe pravnih instrumenata EU; Efikasan i ne diskriminirajući pristup pravdi za sve, između ostalog elektronskim sredstvima (e-pravosuđe), promicanjem efikasnih građanskih i kaznenih postupaka, promicanjem i podupiranjem prava svih žrtava kaznenih djela, kao i procesnih prava osumnjičenika ili optuženika u kaznenim postupcima.
Detaljnije informacije o programu „Pravosuđe“, kao i o postupcima i tijeku objave poziva za podnošenje prijava, te načinu istog dostupne su na: EU program Pravosuđe.
Izvor: hms.ba