Svjetski dan audiovizualne baštine, koji se obilježava 27. listopada, podsjeća nas na važnost očuvanja audiovizualnih zapisa kao ključnog dijela globalne kulturne baštine. Audiovizualni materijali, poput filmova, radijskih emisija, televizijskih programa i dokumentaraca, bilježe povijesne događaje, društvene promjene i osobne priče koje bi bez tih zapisa vjerojatno bile izgubljene. Kroz filmove i druge zapise možemo osjetiti emocije, kulturu i jezik vremena u kojem su nastali, što ih čini nezamjenjivim izvorom informacija i identiteta.
Očuvanje ovih materijala predstavlja veliki izazov jer su mnogi od njih izloženi propadanju zbog fizičke osjetljivosti i zastarjele tehnologije. Institucije širom svijeta ulažu napore u digitalizaciju i restauraciju kako bi osigurale njihovu dugoročnu dostupnost. Procesi čuvanja audiovizualne baštine zahtijevaju specijalizirana znanja, opremu i sredstva te su često ovisni o podršci javnosti i donacijama.
Svjetski dan audiovizualne baštine poziva nas da cijenimo i podržimo rad arhiva i stručnjaka koji se brinu o našoj kolektivnoj prošlosti. Bez njihovih napora, rizikujemo gubitak vrijednih zapisa o društvima, ljudima i događajima koji su oblikovali svijet kakav danas poznajemo.